شناسه پست: 1398
بازدید: 682

وارن بافت بدون شک یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین سرمایه گذار تمام دوران است. بافت همچنین به خاطر جذابیت مردمی و نقل قول های به یاد ماندنی اش در مورد هنر سرمایه گذاری شناخته شده است.

بافت می گوید: زمانی که قصد دارید به بالای کوه برسید، معمولاً عاقلانه است که رد پای کسانی را که قبل از شما مسیر را با موفقیت صعود کرده‌اند را از نزدیک دنبال کنید. اگر بهترین نکات سرمایه گذاری بافت را یاد بگیرید و به کار ببرید، شانس موفقیت شما در سرمایه گذاری می تواند به طور تصاعدی افزایش یابد.

**کاری کنید که پولتان برای شما بهتر کار کند.

1. هرگز پول را از دست ندهید.

یکی از محبوب ترین توصیه های بافت به شرح زیر است:

«قانون شماره 1: هرگز پول را از دست ندهید. قانون شماره 2: قانون شماره 1 را هرگز فراموش نکنید. اگر با ضرر کار می کنید، بازگشت به جایی که شروع کرده اید بسیار سخت تر است، چه برسد به کسب سود.

2. در قیمت پایین سهام با ارزش بالا را خریداری کنید

بافت در نامه سهامداران برکشایر هاتاوی در سال 2008 یک اصل کلیدی دیگر را به اشتراک گذاشت: «قیمت چیزی است که شما می پردازید. ارزش، چیزی است که به دست می آورید.” از دست دادن پول ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که قیمتی را بپردازید که با ارزشی که دریافت می‌کنید مطابقت ندارد – مانند زمانی که به بدهی کارت اعتباری بهره بالایی می‌پردازید یا برای خرید چیزهایی که به ندرت استفاده می‌کنید خرج می‌کنید.

در عوض، مانند بافت متواضعانه زندگی کنید و به دنبال فرصت هایی باشید تا ارزش بیشتری را با قیمتی کمتر به دست آورید. بافت می‌نویسد: «چه در مورد جوراب صحبت کنیم چه سهام، من خرید کالاهای باکیفیت را زمانی که قیمت پایین  آن مناسب است، را دوست دارم.

3. در خود عادات پولی سالم را شکل دهید

بافت در سال 2007 در یک سخنرانی در دانشگاه فلوریدا گفت: “بیشتر رفتارها عادتی است، عادت ها مثل زنجیر هستند که خیلی سبک  که نمیشه احساس کرد هستند یا خیلی سنگین هستن که ممکن است شکسته شوند.” رویی ایجاد عادات پولی مناسب  و شکستن عادت هایی  که به کیف پول شما آسیب می زند، کار کنید.

4. اجتناب از بدهی، به خصوص بدهی کارت اعتباری

بافت ثروت خود را با جلب علاقه به کار برای او به دست آورد – به جای اینکه مانند بسیاری از آمریکایی ها برای پرداخت بهره کار کند. بافت در یک سخنرانی در سال 1991 در دانشگاه نوتردام گفت: “من دیده ام که افراد بیشتری به دلیل مشروبات الکلی و اهرم شکست خورده اند – اهرمی که پول قرض گرفته شده است.” شما واقعاً در این دنیا به اهرم فشار زیادی نیاز ندارید. اگر باهوش باشید، بدون وام گرفتن پول زیادی به دست خواهید آورد.»

بافت به ویژه در مورد کارت های اعتباری محتاط است. توصیه او این است که به طور کامل از آنها دوری کنید. بافت زمانی گفت: «نرخ‌های بهره در کارت‌های اعتباری بسیار بالاست. “گاهی اوقات آنها 18٪ هستند. گاهی اوقات آنها 20 درصد هستند. اگر با 18 یا 20 درصد پول قرض می‌کردم، از بین می‌رفتم.»

5. پول نقد را در دست نگه دارید

کلید دیگر برای تضمین امنیت این است که همیشه ذخایر نقدی را در دسترس داشته باشید. بافت در گزارش سالانه Berkshire Hathaway در سال 2014 گفت: “ما همیشه حداقل 20 میلیارد دلار – و معمولاً بسیار بیشتر – معادل پول نقد نگهداری می کنیم.”

کسب‌وکارها و افراد به طور یکسان ممکن است برای وارد کردن نقدینگی نقدی از طریق سرمایه‌گذاری دچار خارش شوند. بافت می‌گوید: «هرچند پول نقد برای یک تجارت مانند اکسیژن برای یک فرد است: هرگز به زمان موجود بودن آن فکر نکنید، تنها چیزی که در هنگام غیبت در ذهن دارید. زمانی که صورت حساب ها سررسید می شود، فقط پول نقد پول قانونی است. بدون آن خانه را ترک نکنید.»

6. روی خودتان سرمایه گذاری کنید

طبق گزارش Inc.com، بافت گفت: «تا می توانید روی خودتان سرمایه گذاری کنید. شما تا کنون بزرگترین دارایی خود هستید.» او این احساسات را در مصاحبه‌ای با CNBC تکرار کرد و گفت: «هر کاری که برای ارتقای استعدادهای خود و ارزشمندتر کردن خود انجام دهید، از نظر قدرت خرید واقعی بازدهی خواهد داشت.»

این بازگشت ها نیز بزرگ هستند. بافت گفت: “هر چیزی که روی خود سرمایه گذاری کنید، ده برابر آن را پس می گیرید.” و برخلاف سایر دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها، «هیچ‌کس نمی‌تواند از آن مالیات بگیرد. آنها نمی توانند آن را از شما بدزدند.»

7. درباره پول بیاموزید

بخشی از سرمایه گذاری روی خودتان باید یادگیری بیشتر در مورد مدیریت پول باشد. به عنوان یک سرمایه گذار، بیشتر کار بافت شامل محدود کردن قرار گرفتن در معرض و به حداقل رساندن ریسک است. به گفته فوربس، بافت زمانی گفت: «خطر ناشی از ندانستن کاری است که انجام می‌دهی». هرچه بیشتر در مورد امور مالی شخصی بدانید، امنیت بیشتری خواهید داشت زیرا خطرات را به حداقل می رسانید.

درسی از این نقل قول بافت این است که فعالانه خود را در مورد امور مالی شخصی آموزش دهید. همانطور که چارلی مانگر – شریک بافت – می گوید: “باهوش تر از زمانی که از خواب بیدار می شوید به رختخواب بروید.”

8. به یک صندوق با شاخص کم هزینه برای پرتفوی خود اعتماد کنید

در حالی که از دید بسیاری از معامله گران خرد ، نصیحت  وارن بافت در حد فلسفی است، او همچنین نکات عملی را ارائه کرده است که تقریباً هر کسی می تواند از آنها استفاده کند. به عنوان مثال، بافت از سرمایه گذاران متوسط ​​می خواهد که وجوه شاخص را خریداری کنند.

او در نامه سال 2013 خود به سهامداران برکشایر هاتاوی نوشت: “10٪ از پول نقد را در اوراق قرضه دولتی کوتاه مدت و 90٪ را در یک صندوق بسیار کم هزینه شاخص S&P 500 قرار دهید.”

-بافت در نشست سالانه برکشایر هاتاوی در سال 2004 گفت:  سالهاست که این توصیه را به سهامداران می کند که  اگر در یک صندوق شاخص بسیار کم ریسک سرمایه گذاری کنید – اما به طور متوسط ​​در بیش از 10 سال  قرار نمی دهید، بهتر از 90٪ افرادی که همزمان شروع به سرمایه گذاری می کنند، خواهید بود.

9. بخشش کنید.

به گفته فوربس، بافت زمانی گفت: «اگر شما جزو 1 درصد خوش شانس ترین انسان ها هستید، باید به بقیه افراد بشریت فکر کنید که به 99 درصد دیگر  که خوش شانس نیستند.» و بافت به عنوان یکی از 1 درصدتریدر های موفق، به این نکته توجه می کند که قسمتی از  پولش را ببخشد.

بافت همراه با بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، بنیانگذار The Giving Pledge است  قول داده اند که بیش از 100 میلیاردردارایی خود را ببخشند. در حالی که ممکن است میلیاردر نباشید، هنوز هم می توانید بابخشش زندگی خود را غنی کنید.

10. به پول به عنوان یک بازی بلند مدت نگاه کنید.

بافت یک بار گفت: “یکی امروز در سایه نشسته است، زیرا کسی مدت ها پیش درختی کاشته است.” و این درست است. کاشت و پرورش بذرهای موفقیت مالی در حال حاضر منجر به سایه ای برای لذت بردن در آینده در زندگی خواهد شد. این سایه ممکن است شامل آزادی از بدهی ها، بازنشستگی مطمئن یا توانایی پوشش دادن هزینه های کالج برای فرزندانتان باشد.

چنین دیدگاه بلندمدتی از پول در تصمیمات سرمایه گذاری بافت مرکزی است. او در نامه سال 2014 خود به سهامداران گفت: مردم باید “با افق چند دهه ای سرمایه گذاری کنند … تمرکز آنها باید بر دستیابی به دستاوردهای قابل توجه در قدرت خرید در طول عمر سرمایه گذاری خود ثابت بماند.” وی از سرمایه گذاران خواست تا بر نوسانات  لحظه ای بازار سهام یا بحران اقتصادی تمرکز نکنند.

ایجاد ثروت واقعی و امنیت مالی زمان می برد و احتمالاً در این مسیر با چالش های مالی روبرو خواهید شد. اما نگاه کردن به امور مالی به عنوان یک تلاش مادام العمر می تواند به شما کمک کند علیرغم سختی ها در مسیر خود بمانید. این به شما یک پایه مالی می دهد که ماندگار باشید.