شناسه پست: 11
بازدید: 800

HFTچیست؟

کوتاه شده کلمه ی High frequency trading است یعنی تجارت با تناوب زیاد

امروزه ۵۰ تا ۷۰ درصد از  ده ها میلیون معامله ای که هر روز بازار را می چرخانند،  توسط دستگاهی با سرعت بالا انجام می‌شوند. این برای شما چه معنی دارد؟

فقط نیم ثانیه یا حدود ۵۰۰ میلی ثانیه طول می کشد که با کلیک ما سفارش اینترنتی خود را تکمیل کنید. در همین زمان کوتاه، آدم های قدرتمند، با ابرکامپیوترهای شان صدها بار هزاران سهم از یک بازار بورس را خریده اند و فروخته اند و با هر تراکنش سودی نصیبشان می‌شود.
مایکل لوئیس نویسنده مقاله پرمخاطب و انقلابی در وال استریت ژورنال می نویسد “بازار بورس ایالات متحده آمریکا نماد کامل بازار در سرمایه‌داری جهانی است؛ بازاری که ترکیبی ازمبادلات سهام، بانک های وال استریت و تاجران سر شلوغ، دستکاری شده است.
آنها می تواند سهمی از مایکروسافت را که شما می خواستید بخرید جلوی خود تا بخرند و دوباره با قیمت بالاتر به خودتان بفروشند” .

شاید در بازار بورس ایران تکنولوژی هنوز به این حد پیشرفته نشده باشند ولی صف فروش های مصنوعی و سازماندهی شده برای دستکاری بازار وجود دارند تا شما مجبور شوید سهامتان را در زیان و یا قیمت پایین تر به آتها بفروشید.
شاید فیلم بانی و کلاید دو تبهکار امریکایی که برای ثروتمند شدن قتل و دزدی های فراوان داشته اند را دیده اید….
امروزه روش های قانونی برای ثروتمند شدن وجود دارد… بازارهای مالی وجود دارند که بدون قتل و دزدی بتوان با دستکاری کردن و یا تبلیغ و خالی کردن سهم، نقش بانی و کلاید را ایفا کرد.

بهترین پوکر باز جهان مرد ۶۵ ساله نیویورکی است که دست هایش را مثل جریان برق تکان میدهد.
پوکر یک بازی جهانی است که فقط درصد کمی از مردم می توانند پول درآوردند،  آنهایی که پول زیاد در می آورند شاید پول را از چنگ کسانی در می آورند که در این بازی خیلی خوب نیستند..

پس آیا به سرمایه‌گذاران معمولی باید بگوییم که وارد این بازی  نشوند؟

اگر سرمایه گذاران معمولی نباشند پس چگونه گردانندگان بازار کسب درآمد کنند..

در امریکا یک شرکت ۲۵۰ میلیون دلار در ازای کابلکشی مستقیم فیبر نوری بین شیکاگو و نیویورک هزینه کرد. چشم انداز طبیعت را تغییر داد و خیلی از زمین ها را پاکسازی کرد تا فقط 1.4 میلی ثانیه از انتقال اطلاعات را کم کند…
حتی این سرعت هم کافی نیست.. بعضی از داد و ستد ها در یک میلیون و نیم ثانیه انجام می شود کم کم تکنولوژیِ  hft به این نوع تجارت‌های اجازه می‌دهد که در چند نانو ثانیه، در یک میلیاردم ثانیه داد و ستد کنند.
حالا آنها دارند کف اقیانوس ها را کابل کشی می‌کنند و حتی بحث های داغتری وجود دارد که در مورد استفاده از هواپیماهای کنترل از راه دور خورشیدی به عنوان ایستگاه رله ماکرویوی تا معاملات از نیویورتا لندن سریع‌تر انجام شود.
اگر خواندن این ارقام سرگیجه گرفته‌اید تا کنون به این  این قضیه فکر کرده اید که  جلوی این ربات های در حال پرواز که با سرعت نور معامله می کند چقدر شانس دارید؟ چگونه می خواهید در بین این مارپیچ فناوری‌های با ریسک بالا راهی برای خودتان باز کنید؟

*یک متخصص شخصی عادی است که بیرون از خانه مشاوره می دهد. اسکار وایلد.

مشکل اینجاست که وقتی بحثِ پول و سرمایه گذاری می شود، هر کسی نظری و عقیده خودش را دارد، هرکس پیشنهادی برای ارائه دارد، هر کسی جوابی دارد. ولی هشداری که من به شما می‌دهم این است که، به ندرت پیش می آید که کسی نظر و پیشنهاد جوابی داده باشد که به درد شما بخورد.
دقت کرده ادید که چقدر باور مردم در مورد پول شبیه اعتقاداتشان درباره مذهب یا سیاست است؟
ولی مکالمه های تند و احساسی به خصوص در بحث های آنلاین جایی که مردم بدون هیچ دانش و تخصص واقعی نظراتشان را منتشر می‌کندوجود دارد. آنها راهکارها وتحلیل های بقیه را با غیظ و غضب نقد می‌کنند؛ حتی اگر خودشان هیچ تجربه قابل اثباتی نداشته باشند.
درست مثل این است که یک روانشناس که خودش قرص اعصاب مصرف می‌کند به شما بگوید چگونه می توانیم زندگی خوبی داشته باشید.
یا اینکه یک آدم چاق، راه لاغری و خوش اندامی را به شما یاد می دهد.
دانشمندان را به دو گروه تقسیم می‌کنم آنهایی که فقط حرف می زنند و آنهایی که آستین‌ها را بالا می‌زند و وارد گود می شوند.
دنیا پر شده از حرف هایی که به اصطلاح متخصصانی که به ما می‌گویند چه کار بکنیم و چه کار نکنیم، آنها وقتی نتیجه ملموسی در زندگیشان به دست نیاورده‌اند.
اگر فکر می کنید میخواهید قول‌های پوچ یک متخصص در زمینه سرمایه‌گذاری را بشنوید، اشتباه غیر قابل جبرانی خواهید کرد.
این کار را به مشاوران مالی واگذار می کنید تا درمورد خریدن داغترین سهام سرتان داد بزنند یا اعتماد کنید که پول تان را در بازار ریزشی نگه دارید و یا در یک سهام افسانه‌ای پس انداز کنید.
به قول همه آنها فقط با 15 درصد سود سالیانه بانکی ارزش پول تان را از بین می برید.
به همه مشاوره هایی که می دهند هیچ اساسی ندارد و حتی اغلب روی مواردی که تبلیغ می‌کنند خودشان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.
شاید بعضی هاشون واقعا فکر می کنند که دارند به شما کمک می کند ولی شاید انسان در عین صداقت اشتباه هم بکند.

*همه چیز را همان طور که هست ببینید (نه بدتر نه بهتر)..

*اگر دنیا را بدتر از آنچه که هست نگاه کنید بهانه ای بدست می آورید که هیچ کاری نکنید.